مهم ترین عادت هایی که می توانید بسازید

امین پردازش
امین پردازش

در روزآموز قبلی آموختید که ساختمان یک عادت به چه صورت کار می­کند و یک عادت بد را انتخاب کردید که تا هفته آینده ترک کنید . امروز یک عادت مثبت را که می­خواهید در طول این دوره در خود ایجاد کنید را انتخاب خواهید کرد.

با این حال همه عادت ها با هم برابر نیستند.  در حالی که همه عادت ها بر زندگی شما تاثیر می­گذارند در اکثر موارد این تاثیر محدود به یک زمینه خاص می­شود. شما یک عادت را تغییر می­دهید و این یک تغییر در زندگی شما است. اما عادت هایی هم وجود دارند که تاثیرشان بسیار گسترده تر است که به آن ها عادت های کلیدی می­گوییم.

 

عادت های کلیدی: عادت های پنهان پشت عادت های شما

آنچه که عادت های کلیدی را بسیار مهم کرده است این است که هر کدام از آن ها ممکن است عادت های دیگر شما را تحت تاثیر قرار دهند. وقتی که یک عادت کلیدی را تغییر می­دهید عادت های دیگر نیز ممکن است با کم ترین تلاش تغییر کنند- شاید هم به طور خودکار.

اگر عادت کلیدی بدی را دنبال کنید ممکن است که زندگی شما را خراب کند. از طرفی دیگرعادت های کلیدی مثبت تاثیرات بسیارممتدی دارند که به طور چشمگیری زندگی شما را بهبود می­بخشد.

برای مثال: در طول روز زمان بیشتری را صرف راه رفتن و ایستادن می­کنید. در حالیکه باهای خود را ورزش می­دهید کالری بیشتری  می­سوزانید و وزن خود را کم می­کنید. هم هشیارتر خواهید بود و هم کارایی بیشتری خواهید داشت. (مثل من که این روزآموز را در حالت ایستاده تایب می­کنم). به خصوص اگر در زیر آفتاب فدم بزنید خلق و خوی شما نیز بهبود می یابد. بهتر می­ خوابید و در نهایت چربی­ های اضافی­تان هم از بین می­رود.

مثال دوم: تماشای تلویزیون تا دیروقت از عادت کلیدی بد می­باشد. این عادت جایگزین خیلی از فعالیت های مفید دیگر شده است در نتیجه خوابیدن را دشوارتر می­کند.کارایی شما کاهش می­ یابد. اراده تان کم می­شود در نتیجه انتخاب های ضعیفی برای سلامتی خود دارید و احتمال مریضی شما افزایش می­یابد.

 

چگونه عادت های کلیدی را تشخیص دهیم؟

معمولا عادت های کلیدی به راحتی قابل تشخیص نیستند برای این کار باید کمی تلاش کنید.

قسمت های مختلف زندگی خود را که می خواهید بهبود یابد را بنویسید. برای شروع فرض کنیم که می­خواهید پول بیشتری پس انداز کنید، کارآمدتر باشید، کمتر مضطرب باشید و سالم تر باشید.

حال به دنبال مواردی در زندگی خود باشید که بر روی دو یا بیشتر حیطه های زندگی تاثیر گذارند برای مثال با آشپزی کردن در خانه به جای بیرون غذا خوردن در هزینه خود صرفه جویی می­کنید، سالم تر می­شوید و سلامت بودن به طور غیرمستقیم بر روی کارایی شما تاثیر مثبتی دارد. تمیز نگه داشتن خانه یکی از علل استرس را از بین می­برد و کارایی شما را در منزل افزایش می­دهد.

در مرحله بعد به دنبال عادت هایی باشید که بر روی عادتهایی که تعیین کردید تاثیرگذار باشند.در این مورد می­توانیم آشپزی در خانه و تمیز نگه داشتن خانه را نام ببریم. کاملا واضح است که عامل مشترک تمیز نگه داشتن آشپزخانه و آشپزی در خانه چیست. بنابراین عادت کلیدی، تمیز نگه داشتن آشپزخانه است.

احتمالا متوجه شده اید که همه این مثال ها شامل یا سالم بودن، یا مرتب بودن و یا هر دوی آن ها می­باشد. به عنوان یک قانون کلی اکثر عادت­های کلیدی به یکی از این دو گروه تقسیم  می­ شوند.

 

تمرین: اولین عادت کلیدی خود را انتخاب کنید

تکنیکی که یاد گرفتید را استفاده کنید. 3 تا 5 حیطه از زندگیتان را که می­خواهید بهبود دهید را انتخاب کنید. حداقل دو مورد از آن ها باید به هدفی که در درس 1 انتخاب کردید ارتباط داشته باشد.

دو یا سه تا از عادت­هایی که بر روی بیشتر حیطه های زندگی شما تاثیر دارد را شناسایی کنید. سپس یک عادت کلیدی مثبت که بر روی دیگر عادتها تاثیر مثبت دارد را انتخاب کنید. انجام عادت های مثبت را برای خود سهل و آسان کنید و  بالعکس انجام کارهای منفی را برای خود دشوار­تر کنید.

در روزآموز فردا یاد می­گیرید که چگونه یک عادت کلیدی مثبت بسازید.

 

منابع برای مطالعه بیشتر:

1- کتاب:

Habit Stacking: 127 Small Changes to Improve Your Health, Wealth, and Happiness by S.J. Scott

2- دوره آنلاین «چگونه از عادت‌ها رها شویم»

 

 

 

منبع: gohighbrow.com

مترجم: آیدا آذرنیا

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط