شرایط آزمون CFA : قسمت سوم – ساختار آزمون

امین پردازش
امین پردازش

ساختار آزمون CFA :

محتوا، تمرکز آموزشی و فرمت سوالات آزمون CFA در هر سطح افزایش پیدا می کند. از این رو ساختار آزمون CFA را در هر سه سطح اول، دوم و سوم بررسی می کنیم.

 ساختار آزمون سطح اول CFA :

 ساختار آزمون و زمانبندی :

ساختار:

سطح آزمون اول شامل ۲۴۰ مورد سوال چند گزینه ای است ، که بین دو جلسه ۳ ساعته تقسیم می‌شوند. داوطلبان باید در هر دو جلسه حضور داشته باشند.

 • جلسه صبح ( ۳ ساعت ): ۱۲۰ سوال تستی (چند گزینه ای)، پوشش دادن همه موضوعات
 • جلسه بعد از ظهر ( ۳ ساعت ): ۱۲۰ سوال تستی(چند گزینه ای)، پوشش دادن همه موضوعات

زمان‌بندی:

به طور متوسط باید حدود ۹۰ ثانیه برای هر سوال چند گزینه ای وقت بگذارید. ممکن است بسته به نوع سوال و چگونگی درک آن به زمان کمتر یا بیشتری نیاز داشته باشید .

 قالب (فرمت)سوال آزمون :

سوالات چند گزینه ای

هر آیتم در سطح اول شامل یک سوال، یک عبارت، و یا جدول و سه گزینه ای است: A، B و C.

دو فرمت پایه استفاده می‌شود:

۱. تکمیل جملات با سه گزینه منحصر به فرد

۲. سوالات سه گزینه ای

ساختار آزمون

مثال ۲ ( سوال )

یک تحلیلگر مظنون به این می شود که گزارش های مالی GAAP ایالات متحده ممکن است نیاز به تعدیل داشته باشد، چرا که قراردادهای شرکت را انجام میدهد. کدام یک از موارد زیر به دلیل تعدیل مناسب در صورتهای مالی این شرکت افزایش می یابد؟

پاسخ :

A. بازده دارایی‌ها.

B. نسبت بدهی به دارایی.

C. نسبت پوشش بهره.

مثال ۱ ( تکمیل جملات )

یک تحلیلگر مظنون به این می شود که گزارش های مالی GAAP ایالات متحده ممکن است نیاز به تعدیل داشته باشد چرا که قراردادهای شرکت را انجام میدهد. محتمل‌ترین تاثیر تنظیمات مناسب و  افزایش اظهارات مالی این شرکت کدام است؟

پاسخ :

A. بازده دارایی‌ها.

B. نسبت بدهی به دارایی.

C. نسبت پوشش بهره.

سوالات یکسان هستند و هیچ نمره منفی برای پاسخ نادرست وجود ندارد.

ساختار آزمون

مثال‌هایی از سوالات سطح اول

آیا شما برای امتحان سطح یک آماده هستید؟ در لینک زیر ۲۰ نمونه سؤال ، که نمونه ی گسترده ای از انواع سوالاتی را که در امتحان سطح یک مشاهده خواهید کرد ، ارائه می دهند. شما هم می توانید امتحان کنید:

امتحان بدهید

 

آزمون و نتایج آزمون

نتایج آزمون سطح اول طی۶۰ روز پس از امتحان در دسترس هستند.

 توصیه‌هایی برای آزمون سطح یک :

 • یاد بگیرید به راحتی از ماشین حساب استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که می دانید چگونه از ویژگی های مورد نیازماشین حساب برای رسیدگی به نتیجه یادگیری (LOS) استفاده کنید.
 • سوالات آزمون مربوط به تحلیل و گزرش دهی مالی ( تحقیقات فدرال ) براساس استانداردهای گزارش مالی بین‌المللی ( IFRS) هستند ،مگر اینکه غیر ازآن چیزی عنوان شود. زمانی که یک سوال بر مبنای GAAP باشد، در پرسش ذکرخواهد شد.
 • به همه سوالات پاسخ دهید. هیچ نمره منفی برای پاسخ‌های نادرست وجود ندارد.
ساختار آزمون

 ساختار آزمون سطح دوم CFA :

 ساختار آزمون و زمانبندی :

آزمون سطح دوم در مجموع ۲۰ سوال دارد:

جلسه صبح: ۱۰ مورد سوال

جلسه بعد از ظهر: ۱۰ مورد سوال

شما در مقایسه با ۲۴۰ سوال چند گزینه ای در امتحان سطح اول ؛ در امتحان سطح دوم، ۱۲۰ عدد (۲۰ مقاله با ۶ مورد سوال) خواهید داشت. امتحان سطح دوم ۳۶۰ امتیاز است که متناظر با تعداد دقایق در امتحان است. ۱۲۰ موارد سطح دوم با نمره برابر، هر کدام دارای۳ امتیاز ، بدون نمره منفی برای پاسخ های نادرست می باشد. در آزمون‌های سطح دوم ( و سوم )، برخی موضوعات در جلسه صبح پوشش داده می‌شوند و موضوعات دیگر تنها در جلسه بعد از ظهر پوشش داده می‌شوند.

 قالب سوال آزمون :

قالب سوال آزمون

زمانی که برای آزمون سطح دوم آماده می‌شوید، به یاد داشته باشید که سوالات چندگزینه ای مربوط به سطح مورد نظر را مرور کنید. همین مساله در مورد سوالات چند گزینه ای ارائه ‌شده در مجموعه سوالات صدق می‌کند.

 

قالب متن آیتم

مجموعه موارد گاهی اوقات ‘مینی کیس’ نامیده می شود. هر موردی که در امتحان CFA قرار دارد، شامل یک مقاله(یا پرونده مورد) و شش سوال(سوالات) چند گزینه ای است. طول یک مقاله حدود ۱ تا ۲.۵ صفحه است. میانگین طول مقاله در این امتحان ۱.۵ صفحه است. این مقاله های طولانی آن‌هایی هستند که شامل چندین جدول اطلاعات، مانند آنالیز اظهارات مالی، آمار و یا مجموعه موارد درآمد ثابت می باشند.

شش سوال چند گزینه ای در هر مجموعه تنها می‌تواند براساس اطلاعات موجود در مقاله پاسخ داده شود. بنابراین، آیتم‌ها مستقل نیستند ( مانند سطح ۱ )، اما از مقالات برگرفته می شوند. شما باید قبل از پاسخ دادن به موارد ، این مقاله را بخوانید و باید برای کسب اطلاعات به این مقاله مراجعه کنید. شش سوال چند گزینه ای را می توان به طور مستقل از هم پاسخ داد، اما آن‌ها به اطلاعات ارائه شده در این مقاله نیاز دارند.

ساختار آزمون
ساختار آزمون

مثال‌هایی از سوالات آزمون سطح دوم

مثال‌هایی از سوالات سطح دوم را در زیر ببینید، اما به یاد داشته باشید که امتحان براساس برنامه‌درسی فعلی است. شما می‌توانید توقع داشته باشید که سوالات مشابهی از نظر ساختار، قالب و سطح دشواری مشاهده کنید، اما انتظار نداشته باشید که همان سوالات را در امتحانات آتی مشاهده کنید.

مثال‌هایی از موارد امتحانی سطح دوم ( PDF )

آزمون و نتایج آزمون

نتایج آزمون سطح دوم طی۶۰ روز پس از امتحان در دسترس هستند.

 توصیه‌هایی برای انجام آزمون سطح دوم :

 • شما می‌توانید کتاب امتحان را تهیه کنید. دور اطلاعات مهم این مقاله دایره بکشید و یا زیر آنها خط بکشید و معادلات یا منطق خود را یادداشت کنید. با این حال، تنها پاسخ‌های نهایی تان که در پاسخنامه ثبت می‌شوند درجه بندی می شوند.
 • سوالات آزمون مربوط به گزارش مالی و تحلیل (تحقیقات فدرال) براساس استانداردهای گزارش مالی بین‌المللی (IFRS) هستند ،مگر اینکه غیر ازآن چیزی عنوان شود. زمانی که یک سوال بر مبنای GAAP باشد، در پرسش ذکرخواهد شد.
 • به همه سوالات پاسخ دهید. هیچ نمره منفی برای پاسخ‌های نادرست وجود ندارد.

تقویم امتحان را به منظور تاریخ‌های مهم و موعد مقرر بررسی کنید.

ساختار آزمون

 ساختار آزمون سطح سوم CFA :

 ساختار آزمون و زمانبندی :

ساختار آزمون و زمانبندی

 • جلسه صبح: پرسش با پاسخ از پیش تعیین شده (مقاله) سوالات (معمولا بین ۸ تا ۱۲ سوال، هر کدام با چند بخش) با حداکثر ۱۸۰ امتیاز. (امتیاز هر سوال در کتاب امتحان ارائه شده است.)
 • جلسه بعد از ظهر: ۱۰ سوال موردی(گزینه ای)

     قالب سوال آزمون

هنگامی که برای امتحان سطح سوم آماده می شوید، به یاد داشته باشید  جزییات  سوالات سطح ۲ را مرور کنید.

 پرسش با پاس�� از پیش تعیین شده (مقاله) :

هر پرسش مقاله دو یا چند بخش ( A، B و غیره ) و یک یا هر دو نوع ذیل را داراست:

 • یک نوع پاسخنامه یک صفحه بدون خط است که به وضوح برای آن بخش سوال تعیین شده است. شما می توانید پاسخ خود را در صورت نیاز در آن صفحه بنویسید.
 • نوع دیگری از پاسخنامه دارای مجموعه ای از جدول های ساختاریافته است. این جداول به وضوح برای بخشی از این سوال تعبیر شده اند و ساختارهای بصری ایجاد می‌کنند تا شما را در نوشتن پاسخ‌ های سوالات راهنمایی کنند.
ساختار آزمون

 کتاب آزمون مقاله شما :

دستورالعمل را در جلد اول و درطول کتاب امتحان بخوانید.

* صفحه یکی از کتاب‌های امتحانی تمام پرسش‌ها در مورد امتحان و نیز موضوع و دقایق اختصاص‌داده‌شده به هر سوال را فهرست کرده است.

* تیتری که در آن  تعداد بخش های  سوال و تعداد کل دقایق اختصاص داده شده را مطرح می کند. به عنوان مثال: ” سوال ۲ دارای دو بخش ( A،B ) برای مجموع ۱۸ دقیقه است.”

*دستورالعمل پررنگ شده  بلافاصله بعد از سوال شما را به پاسخنامه تعیین شده برای هر بخش از سوال راهنمایی می کند. به عنوان مثال: ‘پاسخ ۲A در صفحه ۱۷′

ساختار آزمون

مثال‌هایی از پرسش‌های سطح سوم

نمونه‌هایی از مجموعه سوالات و یک مقاله آزمون سطح سوم  همراه با راهنمای این سوالات در زیر ارائه شده است. . شما می‌توانید توقع داشته باشید که سوالات مشابهی از نظر ساختار، قالب و سطح دشواری مشاهده کنید، اما انتظار نداشته باشید که همان سوالات را در امتحانات آتی مشاهده کنید.

علاوه بر این، فرمت پاسخنامه برای هر پرسش ممکن است هرسال تغییر کند.

   آزمون و نتایج آزمون

نتایج آزمون سطح سوم طی۹۰ روز پس از امتحان در دسترس هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط