بهترین مدیران در این 4 موقعیت «نه» می‌گویند

امین پردازش
امین پردازش
 

آیا نه گفتن کار راحتی است؟

نه گفتن برای بسیاری از افراد کار راحتی نیست و نمی‌توانند در برابر درخواست‌ها یا سوالاتی که از آنها می‌شود، از این واژه استفاده کنند. چه بسا عدم به کار بردن “نه” در موقعیت‌های مختلف سبب می‌شود تا ضررهای جبران‌ناپذیری به فرد یک یک سازمان وارد شود. هرچقدر یک فرد در موقعیت مهم‌تری قرار داشته باشد، باید حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع نشان دهد.

از آنجاییکه مدیرانِ یک سازمان، در موقعیت مهمی قرار دارند و تصمیماتشان در یک سازمان تاثیرات زیادی دارد، به همین دلیل باید بدانند در چه موقعیت‌هایی بهتر است “نه” بگویند.

1 – نه گفتن به یک ایده بد

شاید گمان کنید این که کار بدیهی و بسیار آسان است. اما رهبرانی هستند که خودشان را به دردسر می‌اندازند، سعی می‌کنند به ایده یا حداقل خالق آن احترام بگذارند و به جای آنکه مستقیم و صریح بگویند که «این ایده، ایده خوبی نیست»، زمان را تلف می‌کنند.

2- نه گفتن به یک ایده خوب

مرتباً از خود بپرسید، اهداف استراتژیک ما برای این سه ماهه/ یک ساله یا چند سالِ آینده چیست و بر این اساس برنامه‌ریزی کنید. در این راه از خودتان بپرسید برنامه‌های ما چقدر پیش رفته است؟ اگر در این مسیر، ایده‌های جدیدی مطرح شدند، فعلاً به آن نه بگویید یا فکر کردن به آنها را به زمان دیگری موکول نمایید. به این خاطر که شما نمی‌توانید همه آنها را به یکباره دنبال کنید. انجام کارهای بسیاری در یک زمان، حتی اگر منابع خوبی برای انجام آنها داشته باشید می‌تواند سبب سردرگمی مشتریان‌تان شود.

3- نه گفتن به مشتری

مشتریان اغلب چیزهایی می‌خواهند که واقعاً باید به آنها نه بگوییم اما معمولاً این کار را نمی‌کنیم. زمانیکه آنها درخواستی از شما دارند که ممکن است به سازمان شما صدمه بزند، باید به آنها نه بگویید و امیدوار باشید که مشتریان به شما و کسب‌وکارتان احترام بگذارند.

4- نه گفتن به مصاحبه‌شونده

مدیر احتمالاً آخرین نفری است که با یک متقاضی جدید، مصاحبه استخدامی انجام می‌دهد. او با کسی مصاحبه می‌کند که پیش از این از فیلتر سایر مصاحبه‌کنندگان در شرکت گذشته است. مصاحبه او یک مصاحبه فنی نیست، بلکه یافتن پاسخی برای این پرسش است که آیا او در اینجا رشد می‌کند و باعث رشد شرکت می‌شود؟ گاهی اوقات پاسخ «نه» خواهد بود اما گفتن این «نه» به مدیران زیردستی که پیش از این فرد را از لحاظ دانش یا مهارت تأیید کرده‌اند، کار آسانی نیست.

بطور کلی در برخی از موقعیت‌ها لازم است تا مدیران قاطعانه جواب نه بدهند و از بروز مشکلاتی که از پاسخ سریع و بدون فکر داشته می‎شود، جلوگیری کنند. اگر تجربه همکاری با مدیر در سازمان‌‍تان را داشته‌اید، به نظر شما گفتنِ نه در جهت حفظ منافع سازمان کارِ درستی است؟ چه موقعیت‌های دیگری را برای نه گفتن به یک مدیر پیشنهاد می‌کنید؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط